Odzyskiwanie danych jako kierunek firmy po uszkodzeniu.

Odzyskiwanie danych Czy odzyskiwanie danych jest opłacalne?

Jeśli utraciłeś dane, możesz się zastanawiać, czy odzyskiwanie danych jest warte swojej ceny. W końcu odzyskiwanie danych to nieoczekiwany wydatek, który może przyczynić się do zwiększenia stresu. Dlatego należy dowiedzieć się więcej o kosztach i metodach odzyskiwania danych. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak odzyskać usunięte pliki z dysku twardego i jakie są szanse powodzenia. W końcu nikt nie chce stracić swoich cennych informacji.

Odzyskiwanie usuniętych plików z dysku twardego

Po przypadkowym usunięciu pliku możesz nie być pewien, jak go odzyskać. Być może został on skopiowany do innego folderu, a nawet przeniesiony na dysk flash lub inne urządzenie. W takim przypadku można spróbować znaleźć plik za pomocą narzędzia do wyszukiwania plików. Najlepszym sposobem postępowania jest jednak zaprzestanie zapisywania na dysku, ponieważ usunięty plik mógł nie zostać jeszcze skasowany. Często dzieje się tak, gdy ta sama przestrzeń fizyczna jest nadpisywana.

Recuva to darmowe narzędzie dla systemu Windows, które pomaga odzyskać usunięte pliki. Jest również w stanie przywrócić pliki z kart pamięci i pamięci USB. Recuva pozwala użytkownikom wybrać pliki, które chcą odzyskać, a następnie umożliwia zapisanie ich w różnych lokalizacjach. Można również wyszukiwać typy plików i foldery. Po zakończeniu wyszukiwania kliknij „OK”, aby zamknąć program.

Jeżeli plik został przypadkowo usunięty, można spróbować go odzyskać za pomocą Eksploratora Windows. Po usunięciu pliku system Windows przechowuje jego kopię w folderze tymczasowym zwanym koszem. W koszu przechowywane są pliki, które zostały usunięte, ale nie zostały całkowicie usunięte z dysku twardego. Do folderu, w którym przechowywany był usunięty plik, można przejść za pomocą Eksploratora Windows. Jeżeli nie możesz znaleźć pliku, możesz spróbować usunąć go ponownie. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, należy skorzystać z witryny producenta w celu znalezienia rozwiązania.

W razie przypadkowego skasowania dysku twardego należy rozważyć możliwość przywrócenia danych z kopii zapasowej. Skuteczność odzyskiwania danych zależy w dużej mierze od typu dysku, ilości utraconych informacji i formatu pliku. Do przywrócenia usuniętych plików potrzebny jest odpowiedni program do odzyskiwania danych. Jeśli nie wiesz, jak korzystać z oprogramowania do odzyskiwania danych, warto zatrudnić eksperta.

Koszt odzyskiwania danych

Ceny odzyskiwania danych utrzymywały się na względnie stałym poziomie przez ponad dziesięć lat, ale ostatnio wzrosły. Wynika to z lepszej technologii i złożoności dysków twardych. Fizyczne odzyskanie danych z dysku twardego z uszkodzoną głowicą kosztowało kiedyś od 1 600 do 1 700 USD, ale obecnie może kosztować 3 000 USD lub więcej. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę wartość danych przechowywanych na dysku. Jednak koszt odzyskiwania danych nie musi być głównym czynnikiem decydującym o poziomie świadczonych usług.

Ceny różnią się w zależności od renomowanych firm zajmujących się odzyskiwaniem danych. Większość renomowanych firm pobiera zryczałtowaną opłatę w wysokości od 100 do 300 USD, ale niektóre stosują droższe stawki godzinowe, w zależności od złożoności procesu odzyskiwania danych. Ten przedział cenowy może jednak obejmować dodatkowe opłaty za części zamienne i usługi pospieszne. Usługi odzyskiwania danych mogą się także różnić ceną, a koszty mogą być niższe niż podane w Internecie. Z reguły im bardziej skomplikowana jest utrata danych, tym droższe będzie odzyskiwanie danych.

Koszt odzyskiwania danych zależy od rodzaju nośnika, systemu plików i fizycznego uszkodzenia dysku. Niektóre firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych pobierają opłaty już od 500 USD, podczas gdy inne nawet do 2000 USD. Specjalista ds. odzyskiwania danych może odzyskać utracone dane z wielu różnych rodzajów nośników. Od zdjęć po wiadomości e-mail, od filmów po muzykę i z każdego innego źródła. Jednak dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu koszty odzyskiwania danych mogą być znacznie niższe, niż mogłoby się wydawać.

Z reguły profesjonalna firma zajmująca się odzyskiwaniem danych posiada bibliotekę dysków twardych pochodzących od dawców, które mogą być wykorzystywane w procesie odzyskiwania danych. Niektóre z tych dysków twardych są tak rzadkie, że inżynierowie muszą zamawiać części dawców, aby wykorzystać je w procesie odzyskiwania danych. Koszty inżynieryjne związane z pozyskaniem takich części mogą być znaczne. Jedynym sposobem uniknięcia tak kosztownego scenariusza jest wybranie usługi, która oferuje różne opcje, w tym możliwość korzystania z dysków dawców.

Metody odzyskiwania utraconych lub usuniętych plików

Istnieje wiele metod odzyskiwania usuniętych plików, ale nie zawsze można zagwarantować ich skuteczność. W niektórych przypadkach plik może zostać trwale utracony, o ile nie została utworzona jego kopia zapasowa. Na przykład, jeśli plik został usunięty na komputerze z systemem Windows 10, jego odzyskanie może być niemożliwe. Aby go odzyskać, należy najpierw sprawdzić Kosz, czyli katalog, w którym przechowywane są usunięte pliki, i sprawdzić, czy plik tam się znajduje. Jeśli tak, kliknij go dwukrotnie, aby zobaczyć, co zawiera.

Do odzyskania utraconych plików można także użyć wiersza poleceń. Aby wykonać tę metodę, otwórz Wiersz polecenia i wpisz literę dysku, który chcesz odzyskać. Powinno się znaleźć wszystkie ukryte foldery na dysku. Nazwy plików mogą być jednak ogólne i nie wskazywać, które pliki są odzyskiwane. W takich przypadkach może być konieczne wykonanie kilku dodatkowych kroków. Na przykład, jeżeli chcesz odzyskać wiele plików, możesz przytrzymać klawisz Ctrl podczas wpisywania ich w polu wyszukiwania.

Inną częstą przyczyną utraty danych jest atak wirusa lub złośliwego oprogramowania. Aby temu zapobiec, należy użyć niezawodnego narzędzia antywirusowego do przeskanowania i usunięcia z systemu wszystkich złośliwych programów. Ponadto należy unikać pobierania programów z niezaufanych źródeł i upewnić się, że łącze do pobierania jest prawdziwe. Dane można utracić także wtedy, gdy przypadkowo usunie się dużą liczbę podobnych plików. Zidentyfikowanie przyczyny utraty danych ułatwi ich odzyskanie.

Inną metodą odzyskiwania utraconych lub usuniętych plików jest użycie Terminala. Ta metoda jest zalecana tylko wtedy, gdy komputer Mac nie może się uruchomić i gdy Kosz jest pusty. Jeśli tak jest, możesz wpisać polecenie Terminala mv, aby przenieść plik do innej lokalizacji. Ta metoda działa jednak tylko wtedy, gdy Kosz nie został opróżniony od czasu usunięcia pliku. Jeżeli plik tam jest, należy go skopiować do nowej lokalizacji przed ponownym uruchomieniem komputera.

Szanse na sukces

Szanse powodzenia w odzyskiwaniu danych zależą od kilku czynników. Po pierwsze, urządzenie musi być całkowicie wyłączone, a wszelkie operacje zapisu, takie jak tworzenie plików lub kopiowanie danych, wstrzymane. Obejmuje to zatrzymanie wszelkich plików tymczasowych, które mogły zostać utworzone, oraz użycie innego komputera do przeprowadzenia odzyskiwania. Następnie należy wyłączyć komputer i wyjąć dysk twardy. Jeśli to możliwe, uruchom ponownie dysk systemowy, ale nie próbuj odzyskiwać z niego danych. Każda próba zmniejszy szanse powodzenia.

Innym czynnikiem wpływającym na szanse powodzenia jest rozmiar pliku. Mniejsze pliki można odzyskać łatwiej niż duże. Większe szanse na odzyskanie mają także pliki, które zostały niedawno usunięte. Jeśli jednak pliki były duże, szanse powodzenia będą mniejsze. Skontaktowanie się z profesjonalistami może zwiększyć szanse na pomyślne odzyskanie danych. W tym artykule omówiono trzy czynniki, które decydują o szansach powodzenia w odzyskiwaniu danych. Można również przeczytać więcej o różnych typach technik odzyskiwania danych, aby zmaksymalizować szanse na pomyślne odzyskanie danych.

Odzyskiwanie plików po sformatowaniu dysku twardego

Jeśli sformatowałeś dysk twardy i straciłeś kilka ważnych plików, nie musisz się martwić. Istnieje kilka programów, które pomogą Ci odzyskać utracone pliki po sformatowaniu. Najpierw należy pobrać jeden z tych programów i zainstalować go na komputerze. Następnie uruchom go i wybierz dysk, który ma zostać przeskanowany. Wybierz dysk logiczny do skanowania i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zapisać pliki.

Sformatowany dysk twardy po prostu czeka, aż nowe dane zastąpią stare. Istnieje jednak wiele opcji odzyskiwania plików ze sformatowanego dysku twardego. Na szczęście w Internecie dostępnych jest wiele programów do odzyskiwania danych innych firm. Jednak niektóre z tych rozwiązań nie są kompatybilne ze sformatowanymi dyskami twardymi. Dlatego jeśli chcesz odzyskać pliki po sformatowaniu dysku twardego, oto dostępne opcje.

Kopie zapasowe są krytycznym elementem odzyskiwania danych po sformatowaniu dysku twardego. Formatowanie usuwa dane z tabel adresowych, ale usuwa również wskaźniki, które informują system operacyjny, gdzie są przechowywane pliki. Odzyskanie wskaźników umożliwia odzyskanie utraconych plików, a także danych, które zostały utracone. W razie przypadkowego sformatowania dysku należy zaprzestać jego używania i jak najszybciej rozpocząć proces odzyskiwania danych.

Po zakończeniu skanowania zostanie wyświetlony podgląd plików i będzie można wybrać te, które mają zostać odzyskane. W zależności od rozmiaru dysku proces ten może potrwać kilka minut. Po jego zakończeniu można wybrać miejsce docelowe dla przywróconych plików. Nie należy przywracać przywróconych plików na ten sam dysk twardy, ponieważ może to spowodować wiele problemów. Dalsze uszkodzenia mogą doprowadzić do nieodwracalnej utraty plików.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]